liboplay

Boxing Schedule and Upcoming Fights - Bad Left Hook Boxing Schedule and Upcoming Fights - Bad Left Hook Boxing Schedule and Upcoming Fights - Bad Left Hook Boxing Schedule and Upcoming Fights - Bad Left Hook Boxing Schedule and Upcoming Fights - Bad Left Hook Boxing Schedule and Upcoming Fights - Bad Left Hook
Filed under:

Boxing Schedule and Upcoming Fights

Friday, January 20

Wind Creek Events Center, Bethlehem, PA (SHO)

  • Sean Hemphill vs David Stevens, super middleweights, 8 rounds
  • Atif Oberlton vs Artem Brusov, light heavyweights, 8 rounds
  • Julian Gonzalez vs Rosalindo Morales, junior lightweights, 8 rounds

Saturday, January 21

AO Arena, Manchester, England (DAZN)

  • Chris Eubank Jr vs Liam Smith, middleweights, 12 rounds
  • Richard Riakporhe vs Krzysztof Glowacki, cruiserweights, 10 or 12 rounds
  • Joseph Parker vs Jack Massey, heavyweights, 10 rounds
  • Ekow Essuman vs Chris Kongo, welterweights, 12 rounds, for Essuman’s British and Commonwealth titles
  • Frazer Clarke vs TBA, heavyweights, 8 rounds
  • Scott Forrest vs Amine Boucetta, cruiserweights, 6 rounds
  • Matty Harris vs TBA, heavyweights, 6 rounds

Casino Miami Jai’Alai, Miami, FL (PPV)

  • Jonathan Guidry vs Bermane Stiverne, heavyweights, 10 rounds

Wednesday, January 25

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • Cesar Francis vs Jesus Saracho, junior welterweights, 10 rounds
  • Jonhatan Cardoso vs Jose Arellano, lightweights, 8 rounds
  • Oscar Alvarez vs Nicholas Polanco, junior lightweights, 8 rounds

Saturday, January 28

OVO Arena Wembley, London, England (ESPN+)

  • Artur Beterbiev vs Anthony Yarde, light heavyweights, 12 rounds, for Beterbiev’s WBC, IBF, and WBO titles
  • Artem Dalakian vs David Jimenez, flyweights, 12 rounds, for Dalakian’s WBA title
  • Willy Hutchinson vs Emil Markic, light heavyweights, 12 rounds
  • Karol Itauma vs Ezequiel Maderna, light heavyweights, 10 rounds

YouTube Theater, Inglewood, CA (DAZN)

  • Alexis Rocha vs Anthony Young, welterweights, 12 rounds
  • Floyd Schofield vs Alberto Mercado, lightweights, 10 rounds
  • Oscar Collazo vs Wilfredo Mendez, minimumweights, 12 rounds, WBO eliminator
  • Bektemir Melikuziev vs TBA, super middleweights, 10 rounds

Friday, February 3

Desert Diamond Arena, Glendale, AZ (ESPN/ESPN+)

  • Emanuel Navarrete vs Liam Wilson, junior lightweights, 12 rounds, for vacant WBO title
  • Jose Pedraza vs Arnold Barboza Jr, junior welterweights, 10 or 12 rounds

Saturday, February 4

Hulu Theater, New York, NY (DAZN)

  • Amanda Serrano vs Erika Cruz, featherweights, 10 rounds, for undisputed championship (Serrano’s WBC, IBF, and WBO titles and Cruz’s WBA title)
  • Alycia Baumgardner vs Elhem Mekhaled, junior lightweights, 10 rounds, for undisputed championship (Baumgardner’s WBC, IBF, and WBO titles and vacant WBA title)
  • Richardson Hitchins vs John Bauza, junior welterweights, 10 rounds
  • Reshat Mati vs Cletus Seldin, junior welterweights, 10 rounds
  • Skye Nicolson vs Tania Alvarez, featherweights, 10 rounds
  • Ramla Ali vs Avril Mathie, junior featherweights, 10 rounds
  • Aaron Aponte vs Joshua David Rivera, junior welterweights, 8 rounds
  • Harley Mederos vs Julio Madera, lightweights, 6 rounds

Wednesday, February 8

TBA, Mexico City, Mexico (ProBox TV)

  • Alejandro Gonzalez vs Brayan Rivera, junior featherweights, 10 rounds

Saturday, February 11

Alamodome, San Antonio, TX (SHO)

  • Rey Vargas vs O’Shaquie Foster, junior lightweights, 12 rounds, for vacant WBC title

OVO Arena Wembley, London, England (Sky Sports)

  • Adam Azim vs Santos Reyes, junior welterweights, 10 rounds
  • Tyler Denny vs Brad Pauls, middleweights, 10 rounds
  • Caroline Dubois vs Yamila Belen Abellaneda, lightweights, 6 rounds
  • Viddal Riley vs TBA, cruiserweights, 6 rounds

Saturday, February 18

Motorpoint Arena, Nottingham, England (DAZN)

  • Leigh Wood vs Mauricio Lara, featherweights, 12 rounds, for Wood’s WBA title
  • Dalton Smith vs Billy Allington, junior welterweights, 12 rounds, for Smith’s British title
  • Gamal Yafai vs Diego Ruiz, junior featherweights, 10 rounds
  • Gary Cully vs Wilfredo Flores, lightweights, 10 rounds
  • Cheavon Clarke vs Dec Spelman, cruiserweights, 10 rounds
  • Kieron Conway vs Jorge Silva, super middleweights, 8 rounds
  • Junaid Boston vs TBA, junior middleweights, 6 rounds
  • Nico Leivars vs Alberto Motos, junior featherweights, 6 rounds

Wednesday, February 22

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, February 25

The Armory, Minneapolis, MN (SHO)

  • Subriel Matias vs Jeremias Ponce, junior welterweights, 12 rounds, for vacant IBF title
  • Elvis Rodriguez vs Joseph Adorno, junior welterweights, 10 or 12 rounds
  • Jamal James vs Alberto Palmetta, welterweights, 12 rounds

Gateway Center Arena, College Park, GA (BLK Prime PPV)

  • Adrien Broner vs Hank Lundy, welterweights, 10 rounds
  • Tevin Farmer vs Mickey Bey, lightweights, 10 rounds

Saturday, March 4

OVO Hydro, Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Josh Taylor vs Jack Catterall, rematch, junior welterweights, 12 rounds, for Taylor’s WBO title

TBA, United States (SHO)

  • Mark Magsayo vs Brandon Figueroa, featherweights, 12 rounds

Wednesday, March 8

TBA, Mexico City, Mexico (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, March 11

TBA, London, England (Sky Sports UK)

  • Lawrence Okolie vs David Light, cruiserweights, 12 rounds, for Okolie’s WBO title

Wednesday, March 22

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Friday, March 24

TBA, Montreal, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Christian Mbilli vs Carlos Gongora, super middleweights, 12 rounds, WBC eliminator

Saturday, March 25

MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, NV (SHO PPV)

  • David Benavidez vs Caleb Plant, super middleweights, 12 rounds, for Benavidez’s interim WBC title

Save Mart Arena, Fresno, CA (ESPN/ESPN+)

  • Jose Ramirez vs Richard Commey, junior welterweights, 10 or 12 rounds
  • Seniesa Estrada vs Tina Rupprecht, minimumweights, 10 rounds, for Estrada’s WBA and Rupprecht’s WBC titles

Saturday, April 1

O2 Arena, London, England (DAZN)

  • Anthony Joshua vs TBA, heavyweights, 12 rounds

Osage Casino, Tulsa, OK (ESPN+)

  • Robeisy Ramirez vs Isaac Dogboe, featherweights, 12 rounds

Wednesday, April 5

TBA, Mexico City, Mexico (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, April 8

TBA, United States (ESPN/ESPN+)

  • Shakur Stevenson vs Shuichiro Yoshino, lightweights, 12 rounds, WBC eliminator

TBA, San Antonio, TX (DAZN)

  • Jesse “Bam” Rodriguez vs Cristian Gonzalez, flyweights, 12 rounds, for vacant WBO title

Saturday, April 15

TBA, Las Vegas, NV (SHO PPV)

  • Gervonta Davis vs Ryan Garcia, catchweight [136 lbs], 12 rounds

Wednesday, April 19

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, May 6

TBA (TBA)

  • Canelo Alvarez vs TBA, super middleweights, 12 rounds, for Canelo’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)

Wednesday, May 17

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, May 20

TBA, United States (ESPN/ESPN+)

  • Devin Haney vs Vasiliy Lomachenko, lightweights, 12 rounds, for Haney’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)